Mida silmas pidada, kui ees seisab koduvahetus?


Mida silmas pidada, kui ees seisab koduvahetus?

Artikli autor on Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati Voomets. Tegemist ei ole sisuturundusliku looga, vaid praktiliste nõuannetega asjatundja poolt, mida soovime Hemdeni lugejatega jagada. Artikkel on leitav Swedbanki blogist.

Kui ees seisab koduvahetus, tuleb langetada mitmeid pere rahakotti puudutavaid otsuseid. Kas müüa olemasolev kinnisvara või mitte? Kas müügist saadavast rahast piisab uue ostmiseks? Kas ja kui palju on vaja võtta kodulaenu? Kas omafinantseering on olemas või tuleb otsida lisatagatis? Võimalusi koduvahetuseks on mitmeid. Milline on sobivaim, sõltub paljuski olemasolevatest kohustustest ja varadest.

Enne müüd vana, siis ostad uue

Kui kodu on ostetud laenuga, on koduvahetuseks lihtsaim võimalus see kõigepealt müüa, maksta laenujääk pangale tagasi ja valida välja uus eluase. Kui vana kodu saab müüdud ja uus ostetud, jääbki üle vaid sisse kolida.

Olukord on veelgi lihtsam, kui kodul ei ole laenu. Siis võib selle maha müüa ja suurema kodu ostuks laenu juurde võtta. Kui pere maksevõime lubab, ei pea vana kodu maha müüma. Selle võib alles jätta, välja üürida, hoida lastele või kasutada näiteks uue kodu ostmisel lisatagatisena.

Kõige ebamugavam on selle lahenduse juures küsimus, kus elada ajal, kui vana kodu on müüdud, kuid uut pole veel leitud? Alustada võiks rahakotisõbralike võimaluste uurimisest: näiteks ajutine kolimine vanematekoju või sõprade-tuttavate tühjalt seisvasse korterisse. Ka üürikodu on võimalus, kuid siis tuleb arvestada suurema väljaminekuga.

Enne ostad uue, siis müüd vana

Kuna kinnisvaraturul liiguvad parimad pakkumised väga kiiresti, satuvad paljud olukorda, kus uus kodu on välja vaadatud, kuid senise kodu müük mingil põhjusel takerdub. Siis on võimalik uue kodu ostmiseks taotleda teist kodulaenu, et alles sissekolimise järel tegeleda eelmise müügiga.

Sellise lahenduse puhul peab kõigepealt kaaluma pere maksevõimet, sest nii kaua kui vana kodu pole veel müüdud, tuleb korraga maksta kaht kodulaenu. Seega tasub mõelda, kas ja kui kaua kannatab rahakott mitme laenu ja ka kahe kodu kommunaalkulude maksmist.

Järgmiseks tuleks pangaga läbi rääkida koduvahetuse tingimused. Üldjuhul eeldab pank koduvahetuse puhul, et vana kodu müüakse maha ühe aasta jooksul. Niisiis tuleks kohe peale uues kodus sisseseadmist hakata aktiivselt tegelema vana kodu müügiga, sest mida varem kahest laenust vabaneda, seda parem.

Maksepuhkus ja väike laenujääk on abiks

Juhul, kui kahe kodulaenu pidamine muudab pere-eelarve pingeliseks, saab pangalt küsida maksepuhkust. Vajadusel võib kodupank ajutiselt peatada esimese kodulaenu põhiosa tagasimaksed, nii et kinnisvara müümise ajal maksad vaid intresse. Selle lahenduse kasulikkus sõltub eelkõige sellest, kui suure osa kuumaksest intressid moodustavad. Kuna paljudel peredel on laenuperioodi alguses intresside osa võrdlemisi suur, siis ei pruugi maksepuhkus kuigi palju leevendust tuua.

Tegelikult tasubki juba esimest kodu laenuga ostes mõelda veidi kaugemale. Kui on tõenäoline, et esimesse koju väga pikaks ajaks ei jääda ja lähitulevikus on plaanis suurem eluase osta, tasub laenuperioodi algul kaaluda võimalikult suurt laenu põhiosa tagasimakset. Nii väheneb laenujääk kiiremini ja uue kodu ostmisel pöördub see koduvahetaja kasuks. Kui laenu põhiosa on suuremas osas tagasi makstud ja laenu jääk tagatise vastu on väike, saab seda kasutada uue kodu ostmisel – nii pääseb suurema omafinantseeringu kogumisest ega pea otsima lisatagatist uue laenu võtmiseks.

Kasuta professionaali abi

Kui uus kodu on ostetud, tuleb tegelema hakata vana kodu müügiga. Soovitud müügihinna saamiseks tuleb aega varuda ja müügiga peab aktiivselt tegelema. Mõistlik on seada endale eesmärk, mis ajaks peab korter või maja müüdud olema ja milline on madalaim hind, millega ollakse valmis kinnisvara müüma. Kui aasta jooksul sobivaid pakkujaid ei leidu, peaks ehk hinnas veidi alla tulema. Müügile aitab kindlasti kaasa, kui kinnisvaral on realistlik turuhind. Kinnisvaraportaalides ringi vaadates võib jääda tegelikkusest kallutatud mulje, sest müüjad võtavad hinnastamisel üksteisest eeskuju. Nii hinnatakse kortereid pahatihti üle ja tegelik müügihind ei pruugi vastata kuulutuses soovitule. Maaklerilt ja maa-ameti statistika andmebaasist tasub uurida, kui suur on piirkonnas sarnaste korterite tegelik keskmine ruutmeetrihind ja lähtuda sellest. Sama kehtib, kui soovid kinnisvara osta.

Skeem ja näide kodu vahetamise protsessist


Olemasoleva kodu müügi ja uue soetamise protsessis pakuvad meelsasti tuge Hemden Kinnisvara maaklerid, kellel on ulatuslik kogemus just järelturu kinnisvara tehingutega. Leia endale maakler ja tutvu ka meie kinnisvarapakkumistega.

Loe lisaks

11.06.2024

10 soovitust, et kinnisvara flippimine kujuneks kasumlikuks

Ilmselt oled kuulnud kedagi sel teemal rääkimas või isegi mõelnud, et ostaks mõne odavamat sorti poolräämas korteri või maja, “vuntsiks üles” ja müüks kasumiga maha. Niiöelda flipiks. Tundub võrdlemisi lihtne, aga kas ikka on?

${___('read_more')}
10.12.2023

Kui keeruliseks võib osutuda ühe korteri müük?

Kinnisvaratehingute juures ei ole enne midagi kindlat, kui kinnistusraamat seda kinnitab. Lugu räägib sellest, kui keeruliseks kujunes ühe võrdlemisi väikese 2-toalise Tartus asuva  varasemalt hüpoteeklaenuga soetatud korteri müük.

${___('read_more')}
10.10.2023

Enamlevinud küttesüsteemid – millist eelistada?

Aastaaegade vaheldumine meie kliimavöötmes on küll tore, kuid toob igal sügisel ilmade jahenemisega kaasa samad küsimused – kuidas hoida kodu soojas ning teha seda võimalikult mugavalt ja ka säästlikult? Nüüd ongi just õige aeg, et vaadata üle olemasolevad küttesüsteemid ja tuleviku vaates ehk mõelda, kas tasuks midagi välja vahetada või siis lisanduvalt kasutusele võtta.

${___('read_more')}

Leia oma unistuste kodu

Me pakume kodutunnet. See saab tekkida hetkel, kui päriselt oma koju sisse astud. Äratundmine ja rõõm, mis paistab koduostja silmades, kui ta on leidnud oma õige pesa – see on meie edasiviiv jõud.

Kinnisvara järelturu ekspert #1

Hemden OÜ

Võta meiega ühendust, kui soovid nõu ja abi kinnisvara ostu, müügi või üüritehingul. Oleme Sinu jaoks olemas. 

Hemden - teie usaldusväärne partner kinnisvara valdkonnas!

E: hemden@hemden.ee
T: +372 5627 8566

E: hemden@hemden.ee
T: +372 5627 8566
A: Tehnika 11, Tartu
Ettevõttest Kinnisvarapakkumised Teenused Blogi Kliendid meist Tule tiimi! Kontakt
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

Esita ostu või müügisoov

Kui soovid kinnisvara alast nõu, plaanid mõnd tehingut või vajad eksperthinnangut, siis kirjelda oma soovi ja võtame sinuga ühendust.
Email again: